Trudności z oddawaniem moczu

24 sierpnia 2017

Utrudnienia przy oddawaniu moczu mogą przybierać różne formy. Czasem niepokoi konieczność zbyt częstego korzystania z toalety, innym razem ból w trakcie mikcji, albo zbyt rzadkie oddawanie moczu w ciągu doby. Każda z tych dolegliwości ma swoje przyczyny i żadnej z nich nie powinniśmy ignorować.

Co może oznaczać bardzo częste oddawanie moczu?

Częstomocz, czyli zbyt częste oddawanie moczu w ciągu doby może sygnalizować wiele zmian w drogach moczowych (1). Jeżeli zauważymy, że nagle musimy korzystać z toalety znacznie częściej niż zwykle, prawdopodobnie nabawiliśmy się zapalenia pęcherza. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń dróg moczowych, które dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym (4). Bardzo częste oddawanie moczu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby. Oprócz tego pojawiają się inne objawy dyzuryczne takie jak ból, pieczenie w trakcie mikcji, czy pobolewanie w dolnych partiach brzucha (3).

Jednak infekcje układu moczowego nie są jedyną możliwością. Częstomocz towarzyszy również zaburzeniom dróg moczowych, np. małej pojemności pęcherza, niewydolności nerek, u mężczyzn – schorzeniom gruczołu krokowego (1). Inną przyczyną może być wielomocz, czyli trwające przez dłuższy czas wydalanie ponad 2500 ml płynów w ciągu doby. Jest to spowodowane spożywaniem zbyt dużych ilości płynów i nie stanowi żadnej nieprawidłowości, chyba że wielomocz nie pojawia się w wyniku wypijania większej ilości napojów w ciągu dnia. Wtedy powodem jego występowania może być moczówka prosta, czyli niedobór hormonu wazopresyny (2).

Zbyt rzadkie oddawanie moczu. Powód do niepokoju?

Wydawałoby się, że bardziej uciążliwe i łatwiej zauważalne jest zbyt częste odwiedzanie toalety. Mimo to czasem zbyt rzadkie oddawanie moczu może sygnalizować znacznie poważniejsze problemy. Taką dolegliwość określa się mianem skąpomoczu i mamy z nią do czynienia, gdy wydalamy mniej niż 500 ml płynów w ciągu doby (u osób dorosłych) (5).

Oczywiście przyczyną może być po prostu wypijanie zbyt małych ilości wody, jednak jeżeli przyjmujemy płyny w takich objętościach jak na co dzień i skąpomocz utrzymuje się kilka dni, konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Gdy wydalamy mniej niż 100 ml moczu w ciągu doby, co jest ekstremalną formą skąpomoczu, możemy cierpieć na bardzo poważne schorzenie dróg moczowych. W każdym przypadku trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, ponieważ mogą oznaczać ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek (6).

Wstydliwy problem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu nie jest wbrew pozorom problemem dotyczącym wyłącznie ludzi starszych. Oczywiście znacznie częściej występuje u osób powyżej 80. roku życia, jednak może zdarzyć się w każdym wieku i niezależnie od płci (4). Niestety mało kto zgłasza ten problem lekarzowi.

Problemy z oddawaniem moczu polegają tutaj na nagłej, nieświadomej i niezależnej od nas mikcji. Dochodzi wówczas do całkowitego albo tylko częściowego wypróżnienia pęcherza. Jest to bardzo uciążliwa i krępująca dolegliwość. Przyczyną są zazwyczaj choroby układu nerwowego oraz nieprawidłowości występujące w niektórych odcinkach dróg moczowych. Problem może pojawić się np. w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy (chociażby po ciąży) lub na skutek nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Zdarza się jednak, że nietrzymanie moczu występuje u danej osoby chwilowo, np. w wyniku zażywania moczopędnych albo rozluźniających preparatów, spożycia napojów alkoholowych, cytrusowych, zawierających kofeinę, czy w wyniku zakażenia dróg moczowych (4).

 

  1. Drabczyk R. Częstomocz. http://nefrologia.mp.pl/objawy/51990,czestomocz Data dostępu:14.03.2017
  2. Drabczyk R. http://nefrologia.mp.pl/objawy/51996,wielomocz Data dostępu:14.03.2017
  3. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego Data dostępu:14.03.2017
  4. Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu Data dostępu:14.03.2017
  5. Drabczyk R. Skąpomocz. http://nefrologia.mp.pl/objawy/51995,skapomocz Data dostępu:14.03.2017
  6. Drabczyk R. http://nefrologia.mp.pl/objawy/51989,bezmocz Data dostępu:14.03.2017