Zapalenie nerek – rodzaje, objawy

24 sierpnia 2017

Problemy z nerkami to poważna sprawa, dlatego gdy zauważymy u siebie charakterystyczne objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Tylko specjalista, który dokładnie przebada nasz układ moczowy pod kątem zakażenia, może określić, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia (4). Oto kilka najbardziej charakterystycznych schorzeń dotykających nasze nerki.

Zapalenie nerek – objawy: ból pleców, gorączka, obrzęki

Dolegliwości różnią się w zależności od rodzaju choroby. Wyróżniamy kłębuszkowe, śródmiąższowe, oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek. W przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek objawy są trudne do zauważenia, a często nie występują wcale, co znacznie utrudnia diagnozę (1). To, że chorujemy, okazuje się dopiero po przebadaniu moczu. Właśnie dlatego tak wiele osób dowiaduje się o chorobie zupełnie przypadkiem, np. podczas wykonywania standardowych badań okresowych, gdy w moczu zostaje wykryta krew (erytrocyty), wałeczki i białko. Jedynymi charakterystycznymi symptomami, które możemy zauważyć samodzielnie, jest lekkie pienienie się moczu (przez zwiększoną ilość białka) albo zmiana jego zabarwienia, np. na czerwonawy, brunatny czy różowy. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek ma za to o wiele intensywniejszy, cięższy przebieg. Wówczas mogą pojawić się:

  • bóle głowy, nudności,
  • problemy z widzeniem,
  • obrzęki twarzy i wokół kostek,
  • mniejsza ilość oddawanego moczu, a czasem nawet niekorzystanie z toalety przez cały dzień,
  • inne objawy przewlekłej lub ostrej niewydolności nerek (1).

Postępowanie w przypadku tej choroby polega zwykle na stosowaniu antybiotyku, leków moczopędnych, wprowadzeniu odpowiedniej diety. Czasem konieczne jest leczenie dializami (1).

Choroba, którą powodują leki. Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek

Drugi rodzaj to zapalenie śródmiąższowe, zlokalizowane poza kłębuszkami nerkowymi. Co ciekawe, aż 70% przypadków tej dolegliwości jest wywoływanych przez leki (2). Niemal każdy preparat może spowodować u nas śródmiąższowe zapalenie nerek, jeśli cierpimy na nadwrażliwość na któryś z jego składników. Najczęstszą przyczyną są niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Mimo wszystko choroba ta występuje stosunkowo rzadko.

Objawy mogą pojawić się po pierwszym dniu albo po ponad dwóch miesiącach od zadziałania przyczyny, czyli np. od zażycia leku. Główne dolegliwości występujące przy tym schorzeniu to: tępy ból w okolicy lędźwiowej, gorączka lub stan podgorączkowy, a także wysypka na skórze, pojawiająca się w różnych częściach ciała. Czasem występują również bóle stawów i krwiomocz. Niestety, ta sama choroba w postaci przewlekłej, w niektórych przypadkach może przebiegać bez żadnych wyraźnych dolegliwości (2).

Zakażenie układu moczowego czy zapalenie nerek? Zgłoś się do lekarza

Ostatnim rodzajem jest zakażenie miąższu nerki (4), czyli odmiedniczkowe zapalenie nerek. Objawy są wówczas podobne do tych występujących przy zakażeniu układu moczowego. W tym przypadku występuje ból brzucha i w dole pleców, jednak gdy objawom charakterystycznym dla ZUM towarzyszy wysoka gorączka, możliwe jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (3). Warto pamiętać, że każda choroba układu moczowego, nieleczona lub niedoleczona, może powodować poważne komplikacje, również w obrębie nerek (4).

Ryzyko wystąpienia powikłań po ZUM jest większe u osób z bardzo słabą odpornością, u ludzi starszych, z zaburzeniami czynnościowymi, problemami anatomicznymi, a także cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy niewydolność serca. Dlatego tak ważne jest szybkie zasięgnięcie pomocy lekarza, który wykona badania podstawowe, a także posiew moczu i badania obrazowe układu moczowego (3, 4). Jedynie tak możemy zyskać pewność, czy faktycznie cierpimy na któryś z rodzajów zapalenia nerek.

 

  1. Drabczyk R. Kłębuszkowe zapalenie nerek. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51922,klebuszkowe-zapalenie-nerek Data dostępu:13.03.2017
  2. Czekalski S, Drabczyk R. Śródmiąższowe zapalenie nerek. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51930,srodmiazszowe-zapalenie-nerek Data dostępu:13.03.2017
  3. Drabczyk R. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. http://nefrologia.mp.pl/lista/98974,ostre-odmiedniczkowe-zapalenie-nerek Data dostępu:13.03.2017
  4. Drabczyk R. Czy nieleczone zakażenie układu moczowego powoduje powikłania? http://nefrologia.mp.pl/lista/90554,czy-nieleczone-zakazenie-ukladu-moczowego-powoduje-powiklania Data dostępu:13.03.2017