o problemie

Wydaje Ci się, że uniknięcie zakażenia dolnych dróg moczowych nie jest możliwe? Dowiedz się, co wywołuje chorobę i nie pozwól, by powróciła.

Podejrzewasz, że dopadło Cię zakażenie dolnych dróg moczowych?

To problem, z którym boryka się wiele kobiet w różnym wieku. Niestety kobiety są dziesięciokrotnie bardziej narażone na infekcję niż mężczyźni, dlatego też szczególnie powinnaś dbać o drogi moczowe. Wiedza na temat częstotliwości występowania i dolegliwości podczas choroby pomoże Ci w szybszym powrocie do zdrowia.

Zakażenie dolnych dróg moczowych można zdiagnozować na podstawie charakterystycznych objawów. Sprawdź, czy poniższe symptomy dotyczą także Ciebie. Jeśli rozpoznajesz któryś z nich, udaj się do lekarza.

  • Parcie na pęcherz i częstsze niż zwykle korzystanie z toalety
  • Pieczenie i świąd podczas oddawania moczu
  • Ból w dolnej części brzucha
  • Krwiste zabarwienie moczu
  • Zmieniony zapach moczu
Istnieją przyczyny, które mogą mieć znaczny wpływ na powstanie zakażenia dolnych dróg moczowych. Na rozwój choroby narażone są kobiety, które dopiero rozpoczęły współżycie lub mogą cierpieć na syndrom „miesiąca miodowego”. Wówczas oprócz możliwości przedostania się do cewki moczowej bakterii E. coli, istnieje ryzyko otarć i podrażnień śluzówki pochwy.

Występowanie zakażeń w obrębie układu moczowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do lekarza. Około 10% populacji żeńskiej oraz 2% populacji męskiej miało przynajmniej raz w życiu epizod infekcji dróg moczowych.

Czasami zakażenie dolnych dróg moczowych nie zależy od Ciebie, lecz od budowy anatomicznej, zmiany flory bakteryjnej spowodowanej antybiotykoterapią, wrodzonych wad układu moczowego1 lub cukrzycy. Problem często dotyka kobiet w czasie ciąży. Na zakażenie narażone są również kobiety w okresie menopauzy lub podczas zmian hormonalnych.

Nie lekceważ objawów choroby, ponieważ nieleczone zakażenie dolnych dróg moczowych może prowadzić do powikłań. Jednym z nich jest zapalenie górnych dróg moczowych. Dzieje się tak, gdy za pośrednictwem moczowodów bakterie dotrą do nerek. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Aby to zrobić, lekarz może zlecić wykonanie posiewu moczu. Jego wynik umożliwi określenie, jakie bakterie znajdują się w moczu, a tym samym ułatwi wybór metody leczenia.

Leczenie przyniesie zamierzony skutek, jeśli zastosujesz pełną kurację. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie symptomy szybko ustąpią, jednak infekcja nie zostanie wyleczona. Tym samym zwiększy się ryzyko jej nawrotu. Nie dopuść do tego, by zakażenie dolnych dróg moczowych utrudniało Ci codzienne funkcjonowanie i zadbaj o profilaktykę.

Nie wstydź się, jeśli Ciebie również dotknie ten problem. Powiedz o objawach swojemu lekarzowi, który postawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Dzięki temu zapanujesz nad wstydliwym problemem, a ulubione czynności znów staną się przyjemnością.