Jak chronić pęcherz moczowy przed zakażeniem?

23 lutego 2018

 O nie! Dopadło i nas. Jedna z najbardziej uciążliwych chorób. Nie załamujmy się jednak. Zakażenie dróg moczowych może przebiegać w różny sposób. Może być praktycznie bezobjawowy (występuje tylko bakteriomocz) lub bardzo poważny. Wtedy męczy nas zapalenie nerek, pojawia się gorączka, dreszcze, dokuczliwy ból nerek. To wszystko może doprowadzić nawet do wstrząsu septycznego a nawet śmierci (1). To da się wyleczyć. Ale jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed tą dokuczliwą przypadłością. Jak to zrobić?

 

Zakażenie dróg moczowych przyczyny wstydliwego problemu

Zakażenie układu moczowego występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, ze względu na krótką cewkę moczową oraz małą odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej. Jak można złapać infekcje dróg moczowych? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Najczęściej są to:

  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych – tutaj bardziej narażone są kobiety, poprzez swoją budowę anatomiczną, czy używanie tamponów;
  • stosunek płciowy u kobiet, jest rodzajem masażu cewki i prowadzi do wniknięcia bakterii do pęcherza (1);
  • leki, antybiotyki – stosowane z różnych innych powodów, mogą naruszyć normalną florę pochwy, przyczynia się do powstawania szczepów mikroorganizmów. Leki immunosupresyjne, steroidowe, czy chemioterapeutyki cytotoksyczne również są czynnikami podwyższającymi ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych (2);
  • używanie niektórych balsamów, kremów i żelu plemnikobójczego – może to sprzyjać rozwojowi bakterii (1).

Jeżeli naraziłeś się w ostatnim czasie na działanie któregoś z czynników, sprawdź jakie objawy daje zakażenie dróg moczowych.

 

Jakie są objawy zapalenia dróg moczowych?

Przede wszystkim ostry ból. Występuje on w okolicy lędźwiowej. Towarzyszą mu zwykle nudności i wymioty. Pojawia się tez gorączka powyżej 38°. Po wstępnym rozpoznaniu zapalenia należy w pierwszym rzędzie pobrać mocz do badania bakteriologicznego i natychmiast zastosować antybiotyk (1). Infekcja dróg moczowych w ciąży przebiega zwykle bezboleśnie. W przypadku, gdy zaaobserwujemy objawy infekcji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza pomocy doraźnej Konieczne będzie wykonanie badania moczu, posiewu moczu, a niekiedy również badań krwi lub USG.

 

Infekcje dróg moczowych  – co zrobić by ich uniknąć?

Ból podczas zakażenia dróg moczowych nie należy do najprzyjemniejszych. Trzeba więc zrobić wszystko aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy jesteśmy narażeni na takie zakażenie. Nie jest to trudne, ale musimy być w tym bardzo konsekwentni. Na co warto zwracać uwagę w dbaniu o narządy intymne?

  • Myj się! I to dokładnie! Bardzo ważną rolę w zapobieganiu zakażeniom pełni prawidłowa higiena miejsc intymnych (1). Najlepiej robić do specjalnym delikatnym żelem specjalnie przeznaczonym do mycia miejsc intymnych, który nie naruszy nam flory bakteryjnej. Pamiętaj też o dokładnym wypłukaniu środka myjącego.
  • Codzienna zmiana bielizny! Zwracaj tez uwagę z jakiego materiału jest ona wykonana. Zapomnij o ciasnych stringach. Najlepiej aby była luźna i bawełniana. Zbyt ciasna bielizna może powodować otarcia śluzówek, a tym samym stwarzać wyższe ryzyko przeniesienia bakterii  ze strony odbytu.
  • Zapomnij o tym, że istnieje coś takiego jak kąpiel w wannie. Od teraz tylko prysznic! Leżenie w wannie wypełnionej ciepłą wodą jest bardzo przyjemne, ale sprzyja rozwojowi i przeniesieniu drobnoustrojów prosto do układu moczowego.
  • Badaj się regularnie. To sprawi, że szybko wykryjesz jakiekolwiek anomalie.
  • Myj ręce wodą z mydłem zaraz po skorzystaniu z toalety (3). W ten sposób ograniczysz bakterie, które mogą zadomowić się w Twoim organizmie.

 

  1. Pypno W. Zakażenia dróg moczowych. Postępy Nauk Medycznych. 2014;1:15-18.
  2. Okrągła E, Szychowska K, Wolska L. Mechanizmy utrzymania sterylności układu moczowego. Postepy Hig Med Dosw. 2014;68:684-694.
  3. Białobrzeska B. Profilaktyka zakażeń układu moczowego u pacjentów po przeszczepieniu nerki. Forum Nefrologiczne. 2011;3:266-271.