Dysfunkcje pęcherza moczowego bywają bardzo dokuczliwe. Obojętnie, czy mowa o infekcji, nadreaktywności pęcherza moczowego, czy nietrzymaniu moczu, osoba zmagająca się z tym problemem szuka szybkiej i skutecznej pomocy. Podstawą leczenia zazwyczaj są farmaceutyki. Czy wiesz, że rozwiązaniem wielu dolegliwości układu moczowego może być picie wody?
Najczęstszą chorobą pęcherza moczowego jest jego zakażenie, wywoływane w większości przypadków przez bakterie, które dostają się do pęcherza drogą wstępującą przez cewkę moczową (1). Do zakażenia u kobiet dochodzi ponad 50x częściej niż u mężczyzn (2). Główną przyczyną tak znacznej różnicy jest fakt, że cewka moczowa u kobiet jest krótsza niż u mężczyzn. Dodatkowo, w okolicy jej ujścia u pań znajduje się przedsionek pochwy oraz odbyt, gdzie znajdują się patogenne bakterie.
Organizm nie jest jednak bezsilny w walce z drobnoustrojami. Podstawową metodą obrony, która skutecznie zapobiega dostawaniu się bakterii do pęcherza moczowego, jest sam mechanizm mikcji. Mocz wypływa z pęcherza pod dużym ciśnieniem, przepływa przez cewkę moczową i wypłukuje z niej (oraz z pęcherza) bakterie, które spotyka na swej drodze. Jeśli człowiek mało pije i rzadko oddaje mocz, bakterie mają więcej czasu na wędrówkę wzdłuż cewki i osiedlanie się w niej lub w pęcherzu. Jednym z objawów zapalenia pęcherza moczowego jest częstomocz. Parcie na mocz podczas infekcji jest odczuwane już wtedy, gdy niewielka ilość moczu znajduje się w pęcherzu. Picie dużej ilości wody pozwala wówczas na wzmocnienie naturalnej metody organizmu w walce z infekcją.
Zwiększenie ilości wody w codziennej diecie jest szczególnie korzystne u kobiet, u których infekcje układu moczowego są ściśle związane z odbywaniem stosunków płciowych. Zalecenia mówią o tym, że te kobiety powinny wypić szklankę wody przed stosunkiem i oddać mocz bezpośrednio po stosunku (2). Celem takiego działania jest „wypłukanie” bakterii z cewki moczowej jeszcze zanim one dotrą do pęcherza i wywołają nieprzyjemne objawy.
Rozwojowi infekcji w drogach moczowych sprzyja obecność kamieni nerkowych. U osób z kamicą picie wody ma podwójne znaczenie: poprawia wydajność wypłukiwania bakterii z dróg moczowych oraz zapobiega tworzeniu się nowych kamieni. Dzieje się tak, ponieważ przy zwiększonej podaży płynów stężenie moczu jest mniejsze i substancje odpowiedzialne za powstawanie kamieni nerkowych są łatwiej usuwane z organizmu i nie wytrącają się w postaci stałej.
Wydawać by się mogło, że osoby zmagające się z problemem pęcherza nadreaktywnego, powinny ograniczyć przyjmowanie płynów. Okazuje się jednak, że jest wręcz odwrotnie. Oprócz farmakoterapii, ogromne znaczenie w leczeniu tego schorzenia ma terapia behawioralna. Pęcherz daje sygnał, że jest pełny już wtedy, gdy znajduje się w nim niewielka ilość moczu. Człowiek musi go „nauczyć” reagowania w sytuacji, gdy faktycznie jest on napełniony. W tym celu pomocne jest picie dużych ilości płynów i stopniowe wydłużanie odstępów pomiędzy mikcjami.
Regularne picie wody jest bardzo prostym sposobem na zmniejszenie częstości infekcji układu moczowego oraz na poprawę ogólnej pracy pęcherza. Dzięki zwiększeniu ilości przyjmowanej wody można ograniczyć częstość sytuacji, w których konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. Korzyści są ogromne, ale należy pamiętać, że jest to tylko część zalet picia dużych ilości wody. Zwiększając ilość płynów w diecie, poprawiamy również m.in. pracę nerek, układu pokarmowego czy wygląd i kondycję skóry.