Układ moczowy odpowiada za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i utrzymanie równowagi płynów ustrojowych. Czasami przy oddawaniu moczu pojawia się pieczenie, organizm jest osłabiony, temperatura ciała podnosi się. Czy to już oznacza zapalenie układu moczowego? Jak je leczyć?
Układ moczowy jest zbudowany z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Pęcherz kurczy się i wydala mocz poprzez cewkę moczową (1). Jeśli jednak w tym momencie odczuwalny jest ból, pieczenie i dyskomfort, może to sugerować zakażenie układu moczowego. Występuje ono u 20% kobiet, czyli w ciągu życia u jednej na pięć kobiet pojawi się ta przykra dolegliwość (2).
Gdy do dróg moczowych dostaną się chorobotwórcze drobnoustroje, można mówić o zakażeniu. Choroba może mieć różne tło:
Najczęstszą przyczyną zakażenia jest obecność bakterii E. coli (niemal 90% przypadków), która przedostaje się z odbytu do cewki moczowej lub do nerek. Pozostałe 10% stanowią inne drobnoustroje. Zapalenie układu moczowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn ze względu na budowę anatomiczną: krótszą cewkę moczową (2).
Objawy choroby są dość nieprzyjemne:
Aby upewnić się co do diagnozy, warto wybrać się do lekarza, który zleci ogólne badanie moczu. Zazwyczaj o zapaleniu układu moczowego świadczy podwyższona ilość leukocytów. Lekarz może dodatkowo zasugerować wykonanie USG nerek i dróg moczowych (2).
Lekarz proponuje podawanie leków na układ moczowy, na przykład cyproflaksacyny, trymetoprymu, sulfametoksazolu, nitrofurantoiny, czasami antybiotyków. Przyjmowanie leków trwa 1-3 dni. Jeśli objawy ustaną, warto po 10-14 dniach przyjść na wizytę kontrolną i wykonać posiew moczu. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, chorobę leczy się zazwyczaj w szpitalu, gdzie podawane są antybiotyki dożylnie lub domięśniowo.
Zapalenie układu moczowego ma tendencję do nawrotów u kobiet. Szczególnie narażone są te kobiety, które już zachorowały, oraz panie w ciąży. Zdarza się, że zakażenie jest powikłaniem innej choroby układu moczowego, np. kamicy moczowej, choroby gruczołu krokowego, torbieli itp. Tabletki na układ moczowy są bardzo skuteczne, dlatego procent powodzenia leczenia jest dość duży (2).
Trzeba do tego podejść kompleksowo: oprócz przyjmowania leków należy zmienić tryb życia (3):